Wczytuję dane...

Jak czytać etykiety opon.

Jak czytać etykiety opon.

                                                                                                    Nowa etykieta

Od 1 maja 2021 roku w Unii Europejskiej obowiązuje nowy wzór etykiet znajdujących się na oponach. Poprzednie etykiety obowiązywały od 2012 roku.

Zmiana ta ma dać kierowcą więcej informacji na temat wybieranego ogumienia. Ale czy każdy z nas potrafi prawidłowo odczytać zawarte na etykiecie informację? To garść informacji, które ułatwią wybór właściwych opon.

                                                                   

A zatem po kolei. Na obecnej etykiecie znajduje się 6 podstawowych informacji. W lewym górnym rogu mamy nazwę producenta (1). W prawym górnym rogu widzimy kod QR, stanowiący bezpośredni dostęp do publicznej bazy danych produktów (2). Pod kodem mamy identyfikator typu opony (3). W centralnej części dostajemy najważniejsze dla każdego kierowcy informację, takie jak rozmiar, indeksy nośności i prędkości, oraz dane, które znajdowały się także na poprzedniej etykiecie. Widzimy tutaj efektywność paliwową opony(opory toczenia), przyczepność opony na mokrej nawierzchni, a poniżej poziom generowanego przez oponę hałasu.(4). Na samym dole mamy piktogramy: zimowy 3PMSF (5), oraz przyczepności na lodzie (6).

                                                                                 

Jak widać nowe etykiety to sporo więcej informacji co ułatwi wszystkim kierowcą właściwy dobór opon do własnych potrzeb. 

Warto w tym miejscu omówić trzy podstawowe informację, aby poszerzyć naszą wiedzę.

Efektywność paliwowa.

Nowa etykieta, to skrócona skala od A (kolor zielony) do E (kolor czerwony). Efektywność paliwowa to nic innego jak opory toczenia mające wpływ na zużycie paliwa. Klasa A oznacza najniższe zużycie paliwa na 100 km, a E to najwyższe zużycie. Różnica między skrajnymi klasami to nawet 7,5%, co przekłada się na 0,5-0,7 l/100km. Jednak trzeba tu wziąć pod uwagę styl jazdy kierowcy czy ciśnienie w oponach (im niższe tym większe zużycie paliwa).

Przyczepność na mokrej nawierzchni.

Parametr ten jest bardzo istotny, gdyż ma wpływ na nasze bezpieczeństwo. Tu także widzimy skalę od A (ciemnoniebieski) do E (błękit). Jest to mierzona w metrach droga hamowania przy prędkości 80 km/h. A oznacza najkrótszą drogę hamowania a E najdłuższą.  Różnica może wynieść nawet 18 m.

Poziom hałasu.

Jest to wartość mierzona w decybelach przy prędkości 80 km/h. Na etykiecie znajduje się wartość w decybelach, oraz klasa efektywności, w skali od A do C. Opony klasy A są najcichsze, B to średnia klasa głośności a C to najgłośniejsze opony. Różnica między klasami to nawet 3 dB.

                                                                                     

Mamy nadzieję, że te informację ułatwią wam wybór odpowiednich opon. MotoStar24.eu