Wczytuję dane...

Indeks nośności opon - jak dobrać właściwy?

Na każdej oponie znajdują się ważne informacje dla kierowców. Oprócz rozmiaru znajdują się tam także dwa indeksy: nośności i prędkości. Dziś zajmiemy się indeksem nośności. 

Indeks nośności opony (ang. Load Index (LI)) jest to informacja o maksymalnym obciążeniu opony, przy poruszaniu się z największą dopuszczalną prędkością. Indeksy te podawane są za pomocą dwu lub trzy cyfrowej liczby, która znajduje się na ściance bocznej każdej opony. Indeks ten zawsze połączony jest z indeksem prędkości tuż za rozmiarem opony. 

                                                                                       

Zapytacie gdzie znaleźć informację jaką wagę wskazuje indeks? Wszelkie informacje znajdziecie w tabeli indeksów nośności, która dostępna jest w internecie, na stronach motoryzacyjnych, a także u każdego wulkanizatora czy w sklepie motoryzacyjnym. Znajdziemy w tej tabeli informację dotyczące wszystkich opon. 

                                          

Co ważne w każdym z naszych aut znajduje się informacja jakie obciążenie jest wymagane dla ogumienia naszego auta. Dane te mogą być podane na bocznym słupku od strony kierowcy, tabliczce znamionowej lub w instrukcji pojazdu. Dzięki temu indeksowi możemy także obliczyć dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (DMC). Aby to obliczyć wystarczy pomnożyć wartość indeksu nośności razy cztery. Np. indeks nośności 91 równa się 615 kg, a więc DMC wynosi 2460 kg. Wartości te zostały jednak ustandaryzowane dla ciśnienia 2,5 bara. Zmiana ciśnienia jak również niewłaściwa prędkość może mieć wpływ na nośność opon. 

                                                                                         

Dlaczego warto pilnować indeksu nośności? 

Oczywiście można montować opony o większym indeksie nośności, co ma swoje zalety. Pojazd będzie stabilniejszy, lepiej będzie pokonywał zakręty, a sama jazda jest precyzyjniejsza. Wyższy indeks może jednak wpływać na większe zużycie paliwa, a same opony mogą być droższe. 

O wiele większym problemem jest niższy indeks nośności. Jeżeli opony będą posiadały zaniżony indeks może wzrosnąć ich zużycie, co wpływa na koszty eksploatacji. Dodatkowo w razie wypadku ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na nieodpowiednie opony.  Co gorsze takie opony stwarzają zagrożenie w trakcie jazdy. Możliwy jest wystrzał opon co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku.  

Reasumując warto mieć podstawową wiedzę o doborze właściwych opon i zwracać uwagę na tak istotny czynnik jak indeks nośności opon. Zadbajmy o nasze portfele a przede wszystkim o nasze życie.