Wczytuję dane...

Aquaplaning - co to za zjawisko?

Aquaplaning - co to za zjawisko?

                                                                                         

      Na pewno każdemu kierowcy zdarzyło się poczuć pogorszenie przyczepności pojazdu w czasie poruszania się po mokrym asfalcie. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę, że nawet niewielka ilość wody znajdująca się na drodze, może powodować wystąpienie zjawiska aquaplaningu.

Aquaplaning -co to za zjawisko?

                                                                            

W czasie  jazdy po mokrej nawierzchni, bieżnik odprowadza wodę spod czoła opony. Woda przepływa przez rowki znajdujące się na powierzchni opony, które kierują ją na zewnątrz. Dzięki temu zostaje zachowany kontakt bieżnika z nawierzchnią drogi, czego konsekwencją jest utrzymanie przyczepności. 

O zjawisku aquaplaningu mówimy, gdy w miejscu styku opony z podłożem tworzy się wodny klin, a bieżnik nie może odprowadzić wody, która znajduje się pod kołem.  Problem ten pojawia się gdy ciśnienie hydrodynamiczne wody przesuwanej przez oponę, przewyższy nacisk osi pojazdu na drogę. Klin „wsuwa się” wówczas pomiędzy oponę a nawierzchnię. W wyniku tego traci się przyczepność opon do nawierzchni. 

                                          

Wpadnięcie w aquaplaning powoduje brak możliwości dokonywania korekty toru jazdy, a na zakręcie może spowodować wypadnięcie z drogi, gdyż auto nie jest w stanie podążać wraz z łukiem drogi.

                                             

                                                                         

Czynniki mające wpływ na powstanie zjawiska aquaplaningu to:

  • zbyt duża prędkość;
  • zły stan opon;
  • głębokość wody;
  • stan nawierzchni;
  • rodzaj nawierzchni;
  • zużycie elementów zawieszenia.

       Jak radzić sobie z tym zjawiskiem?

Jeżeli auto wpadnie w aquaplaning najważniejsze jest zachowanie spokoju. Nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą, oraz zmniejsz nacisk na pedał gazu. Nie naciskaj gwałtownie pedału hamulca. Gdy poczujesz, że pojazd odzyskuje przyczepność zmniejsz prędkość naciskając hamulec. 

Wbrew pozorom sam aquaplaning nie jest najgroźniejszy, a moment wyjścia z niego. Trzeba go przeprowadzić w delikatny sposób. Gwałtowna reakcja kierowcy jest powodem większości wypadków na mokrej nawierzchni. Samochód musi spokojnie wytracać prędkość, bez gwałtownego hamowania i kręcenia kierownicą.